Масло ши або масло каріте - це густа масляниста речовина, яку добувають з горіха однойменного африканського дерева з латинською назвою Vittellaria paradoxa.

Рослина поширена в Західній і Центральній Африці. Висота дерева досягає 20 м, живе кілька століть. Перші плоди дерева з'являються після п'ятдесяти років, висока врожайність зберігається ще понад сто років. Стиглі плоди вживають в чистому вигляді. З кісточок дерева добувають олію.

Натуральне масло ши зберігається 2-3 роки. Місцеві жителі вживають його в їжу, використовують для лікування різних захворювань та догляду за шкірою.

У масла каріте є і наукова назва Butyrospermum Parkii - його дали на честь шотландського дослідника і хірурга Мунго Парка, який вивчав ши. А в складі косметичних засобів масло часто значиться як Shea Butter.

У промисловому виробництві масла каріте частіше використовують технологію холодного віджиму, щоб по максимуму зберегти корисні речовини. Але іноді застосовуються і хімічні методи, що здешевлює продукт, але, на жаль, знижує його якість.

Залежно від обробки і способу добування масло ши (каріте) підрозділяють на 5 класів:

• Клас А - нерафінована олію ши, добувається із ядра водою;

• Клас В - масло ши рафіноване;

• Клас С - масло високого ступеня очищення, що екстрагуються розчинником;

• Клас D - масло з мінімальною кількістю домішок;

• Клас Е - масло з домішками.

Для комерційних цілей використовують масло класів А, В і С.

Склад масла ши:

Масло ши в основному складається з жирних кислот:

олеїнова (від 40 до 55%)

стеаринова (від 35 до 45%)

пальмітинова (від 3 до 7%)

лінолева (від 3 до 8%)

ліноленова (1%).

У маслі каріте міститься близько 8% неомильних речовин. Вони являють собою знежирену фракцію, що складається з фенолів, токоферолів, трітерпенов (альфа-аміріна, лупеола, бутіроспермол, паркеол), стероїдів (кампестерол, стигмастерин, бета-ситостерин, альфа-спінастерол, дельта-7-авенастерол) і вуглеводнів (2 3%). Масло також містить терпенові спирти.

Корисні властивості масла ши:

  • антиоксидантні та регенеруючі
  • допомагає боротися проти старіння шкіри
  • стимулює синтез колагену
  • покращує структуру шкіри
  • ранозагоювальні

Завдяки наявності коричної кислоти і вітаміну Е, масло ши є природним сонцезахисним засобом і має потужню антиоксидантну дію

Вітамін Е надає стимулюючу дію на процеси мікроциркуляції в шкірі, покращуючи кровопостачання її поверхні. Високий вміст олеїнової кислоти сприяє швидкому всмоктуванню в шкіру. Високий вміст лінолевої кислоти дозволяє використовувати його для відновлення захисних функцій шкіри і активізації ліпідного обміну.

Використання в косметиці

Як відомо, масло ши має регенеруючі та сонцезахисні властивості, це дозволяє використовувати масло ши для чутливої ​​і пошкодженої шкіри, а також в антивікових і сонцезахисних засобах.

Масло ши розгладжує дрібні зморшки, пом'якшує, глибоко зволожує шкіру. Регулярне використання косметичних засобів, що містять масло ши, покращує колір обличчя, підвищує тонус і пружність, ущільнює текстуру шкіри, сприяє зменшенню глибини зморшок. Це масло добре вбирається в шкіру, залишаючи приємне відчуття шовковистості і гладкості. Його включають до складу засобів для антицелюлітного масажу.

Популярне масло і в засобах для догляду за волоссям. Його можна зустріти в масках, шампунях і бальзамах для сухого волосся, що січеться, воно ефективно захищає волосся від сонячного впливу.